Co to jest USG?
Co to jest USG?
USG – nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu.
Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części:
- głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych
- aparatu (wygląda jak duży komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu.

Jak wygląda badanie?
Poza wyjątkowymi sytuacjami (USG endorektalne, endowaginalne) badanie jest szybkie, niebolesne i mało kłopotliwe. Po wejściu do gabinetu przekazujemy lekarzowi lub pielęgniarce skierowanie (choć nie zawsze jest ono konieczne). Następnie rozbieramy się, odsłaniając odpowiednią część ciała (brzuch, szyję itp.) i kładziemy na leżance w sposób wskazany przez osobę przeprowadzającą badanie "na wznak" lub na lewym czy prawym boku. Wyjątkowo (np. do nakłucia nerki) kładziemy się na brzuchu. Lekarz pokrywa skórę albo głowicę aparatu żelem (może być to jedyny przykry moment, gdyż żel bywa zimny).
Potem już tylko wykonujemy polecenia (np. nabieramy i zatrzymujemy na dłuższy czas powietrze).
Wyjątkowo możemy odczuwać jakiś ból, gdy zostanie silniej naciśnięte głowicą miejsce, które nas boli. USG może trwać od 5 minut do jednej godziny - w zależności od rodzaju diagnozowanego narządu.
Po badaniu wycieramy się z żelu i czekamy na wynik, który otrzymujemy po kilku minutach.

Czy USG jest szkodliwe?
Nawet najprostszy zabieg jest zawsze obarczony pewną dozą ryzyka. W przypadku USG nie jest ono zbyt duże. Energia fal ultradźwiękowych jest niewielka, dlatego możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest znikoma. Nie oznacza to jednak, że można i bez specjalnych powodów wykonywać tego typu badanie.
Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Nie ma sensu robienie co miesiąc USG płodu tylko po to, żeby się przekonać, czy "na pewno wszystko jest w porządku".
Struktura młodego ludzkiego życia jest zbyt delikatna, żeby ją niepotrzebnie narażać, nawet jeżeli ryzyko uszkodzeń nie jest duże.
Godziny pracy pracowni USG
Pracownia USG i mammografi czynna jest:

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Rejestracja
Specjalizacje
(filia Wandy 27
Bohaterów Westerplatte 9)

+48 68 411 41 00

lub

USG, Biopsja, RTG

(68) 411 45 20

Mammografia

(68) 41 41 411

lub

Rejestracja online

Poradnia onkologiczna
(Poliklinika ul. Wazów 42)

(68) 452 78 09

Specjalista fizjoterapii
mgr Krzysztof Mirecki

+48 697 659 404

Nasze przychodnie
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c.

budynek Polikliniki 3p.
ul. Wazów 42
65-044 Zielona Góra
Więcej szczegółów


Filia

ul. Wandy 27
65-095 Zielona Góra
Więcej szczegółów


Filia

ul. Bohaterów Westerplatte 9
65-034 Zielona Góra
Więcej szczegółów

" width="400" height="300" style="border:0;" allowfullscreen="" loading="lazy" referrerpolicy="no-referrer-when-downgrade">" width="150" height="75" frameborder="0" style="border:0;" allowfullscreen="">