Jak przygotować się do badania?
Przygotowanie do większości badań radiologicznych jest proste i nie wymaga długotrwałych i skomplikowanych działań.
Badanie, jest także nieinwazyjne, krótkotrwałe, możliwe do wykonania prawie o każdej porze dnia, są jednak nieliczne wyjątki:

RENTGEN GÓRNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO (przełyku, żołądka, dwunastnicy) oraz pasaż przewodu pokarmowego - od wieczora dnia poprzedniego aż do wykonania badania pacjent nie powinien nic jeść, aby żołądek w chwili badania był zupełnie pusty. Zalecane jest, by przed badaniem wyeliminować z diety środki wzdymające, gdyż obecność gazów w jelicie pogarsza jakość wykonywanych prześwietleń. Badanie rentgenowskie przewodu pokarmowego umożliwia zarejestrowanie kształtu przełyku i ewentualnie zwężeń na jego przebiegu, normalnej czynności ruchowej i kształtu żołądka, a także jego położenia w stosunku do innych narządów. Ułatwia rozpoznanie wrzodu żołądka i dwunastnicy, guzów i stwardnienia ścian żołądka, natomiast nic nie mówi o morfologii błony śluzowej. Czasami konieczne jest wykonanie pasażu przewodu pokarmowego. Różni się ono tym od zwykłego prześwietlenia górnego odcinka przewodu pokarmowego, że pokazuje drogę pokarmu od jamy ustnej aż do odbytnicy, a zdjęcia wykonuje się co kilka godzin, aż do dnia następnego, by pokazać dokładnie wszystkie części przewodu pokarmowego

UROGRAFIA - służy do rozpoznawania, czy nie jest zaburzona czynność wydzielania moczu, czy kształt obu nerek jest prawidłowy i symetryczny, "pokazuje" obecne w układzie moczowym złogi, czyli popularne kamienie, w przybliżeniu określa różnice w szybkości wydalania i zagęszczania moczu pomiędzy nerkami. O wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania urografii zawsze decyduje lekarz, ale ważne, by wiedzieć, że badanie to jest niemożliwe do wykonania przy uczuleniu na środek kontrastowy, przy zaawansowanej niewydolności nerek, upośledzonym zagęszczaniu moczu, przy bardzo niskim ciśnieniu tętniczym. W celu przygotowania wystarcza zastosowanie diety lekko strawnej, choć u ludzi ze skłonnością do nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach warto w przeddzień badania przyjąć środek przeczyszczający, natomiast rano w dniu badania - kilka tabletek węgla lekarskiego, który absorbuje gazy, lub takie preparaty jak Ceolat, Espumisan w kapsułkach (jak przed badaniem USG jamy brzusznej). Po wykonaniu tzw. zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej szereg zdjęć (pierwsze ok. 7 min po wstrzyknięciu kontrastu) pokazuje drogę odpływu moczu z nerek (faza nerkowa, moczowodowa i pęcherzowa). Dla uzyskania intensywnego wypełnienia miedniczek nerkowych zakontrastowanym moczem uciska się brzuch specjalną pelotą, by zapobiec odpływowi moczu w kierunku pęcherza. Znaczenie urografii zmalało, od kiedy można wykonywać badania USG jamy brzusznej. Nerki należą do narządów bardzo dobrze widocznych dzięki falom ultradźwiękowym, choć istnieją nadal sytuacje, gdy urografia okazuje się niezastąpioną metodą diagnostyczną.

KOLOGRAFIA - w medycynie badanie rentgenowskie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, wymaga wstępnego oczyszczenia (środki na przeczyszczenie, lewatywa) oraz wykorzystuje środki cieniujące (inaczej kontrastowe np. baryt) - do badania należy się więc przygotować jak do RTG - PASAŻU PRZEWODU POKARMOWEGO.

RENTGEN PRZEGLĄDOWY JAMY BRZUSZNEJ - kamienie żółciowe, nerkowe, poziomy płynów zgromadzonych w jelitach przy niedrożności przewodu pokarmowego, gaz pod przeponą, który wydostaje się z żołądka po pęknięciu jego ściany, ciała obce przypadkowo lub celowo połknięte przez człowieka to zaledwie niektóre sytuacje, gdzie proste, nieobciążające prześwietlenie bywa pomocne w ustaleniu przyczyny dolegliwości pacjenta. Badanie właściwie można wykonać bez żadnego przygotowania i poza USG brzucha i rtg klatki piersiowej jest najczęstszym badaniem wykonywanym podczas ostrych dyżurów w szpitalach.

RENTGEN KLATKI PIERSIOWEJ - zdjęcie wykonuje się zwykle w pozycji stojącej po nabraniu pełnego wdechu i zatrzymaniu oddychania (na bezdechu) z ramionami uniesionymi tak, aby maksymalnie "odsłonić" narządy klatki piersiowej.
Badanie to można przeprowadzić bez żadnego specjalnego przygotowania. Obecnie raczej powinno się nawet rutynowo (np. podczas badań okresowych) wykonywać badanie pełne na dużej kliszy.
Badanie pełnoobrazkowe pozwala na dość dokładną ocenę wszystkich narządów leżących powyżej mięśnia przepony. Najwyraźniej widoczne jest serce i płuca. Aby zobrazować przełyk lub określić wielkość serca na zdjęciu bocznym klatki piersiowej, trzeba skorzystać z kontrastu, inaczej zwanego środkiem cieniującym, który osoba badana wypija kilka minut przed wykonaniem zdjęć.
Zdjęcie klatki piersiowej stanowi ważny element rozpoznania zapalenia płuc, gruźlicy, guzów płuc, rozedmy płuc, wydolności układu krążenia, wielkości serca i aorty, płynu w jamach opłucnowych, zamostkowego wola tarczycy, powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia.
Godziny pracy pracowni RTG
Pracownia RTG czynna jest:

poniedziałek - piątek
8:00-18:00

Rejestracja
USG, Biopsja, RTG, Onkologia (dr Michał Czarnuszewicz)

(68) 411 45 20

Mammografia

(68) 41 41 411

lub

Rejestracja online

Poradnia onkologiczna
(Poliklinika ul. Wazów 42)

(68) 452 78 09

Specjalista fizjoterapii
mgr Krzysztof Mirecki

697 659 404

Nasze przychodnie
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c.

budynek Polikliniki 3p.
ul. Wazów 42
65-044 Zielona Góra
Więcej szczegółów


Filia

ul. Wandy 27
65-001 Zielona Góra
Więcej szczegółów