Co to jest RTG?
RTG - technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Często stosowana w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego. W metodzie tej wykorzystane jest zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Szczególnie duża różnica jest między pochłanianiem tkanek miękkich i kości. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w stopniu zależnym od natężenia tego promieniowania. Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione. Promieniowanie jonizujące, jakim jest promieniowanie rentgenowskie, ulega rozproszeniu comptonowskiemu. Zjawisko to zmniejsza kontrast obrazu, zacierając granicę między tkanką miękką a kością. Badań RTG nie można stosować do diagnostyki tkanek miękkich ze względu na zbyt małe różnice ich współczynników absorpcji.

Bezpieczeństwo
Ryzyko związane z badaniem jest porównywalne z tym, które towarzyszy nam od momentu przyjścia na świat ze strony wszechobecnego promieniowania jonizującego, pochodzącego ze źródeł naturalnych. Należy również pamiętać, też podczas badania stosowane są niewielkie dawki i bardzo krótki czas naświetlania. Nie ma więc sensu protestować, gdy lekarz zleca wykonanie zdjęcia. Po pierwsze, zalety dokładnej diagnozy przewyższają ewentualny negatywny wpływ na zdrowie. Po drugie, w przypadku dzieci stosuje się naprawdę znikome dawki promieniowania, jak również specjalne fartuchy wzmacniające, które pozwalają dodatkowo zmniejszyć dawkę promieni. Należy pamiętać, że nowe metody diagnostyki, są bardziej dokładne i - co najważniejsze - bardziej bezpieczne dla pacjenta.

Badanie maluszka.
Trwa zaledwie kilka sekund. Obecność rodziców jest wskazana, jednak jeśli mama jest w ciąży, nie wolno jej brać udziału w badaniu i musi zastąpić ją tata, który zostanie ubrany w specjalny fartuch ochronny.
Godziny pracy pracowni RTG
Pracownia RTG czynna jest:

poniedziałek - piątek
8:00-18:00

Rejestracja
USG, Biopsja, RTG, Onkologia (dr Michał Czarnuszewicz)

(68) 411 45 20

Mammografia

(68) 41 41 411

lub

Rejestracja online

Poradnia onkologiczna
(Poliklinika ul. Wazów 42)

(68) 452 78 09

Specjalista fizjoterapii
mgr Krzysztof Mirecki

697 659 404

Nasze przychodnie
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c.

budynek Polikliniki 3p.
ul. Wazów 42
65-044 Zielona Góra
Więcej szczegółów


Filia

ul. Wandy 27
65-001 Zielona Góra
Więcej szczegółów