Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) i biopsja gruboigłowa (BG)
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to metoda pobierania materiału komórkowego (cytologicznego) poprzez nakłucie piersi igłą pod kontrolą obrazu usg. Biopsja cienkoigłowa, poza ukłuciem jest całkowicie niebolesna i nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu. W trakcie badania pacjentka leży na kozetce. Badający odkaża skórę badanej w miejscu wybranym do biopsji oraz sondę do badań usg. Po przyłożeniu sondy do skóry i odnalezieniu podejrzanej zmiany na monitorze aparatu usg, badający lekarz wkłuwa igłę cały czas śledząc tor igły na monitorze aparatu usg. Po przekłuciu skóry i dotarciu igłą do zmiany, badający porusza igłą do przodu i do tyłu, aspirując do strzykawki materiał komórkowy. Po usunięciu igły zakłada badanej w miejscu wkłucia jałowy opatrunek, który przez kilka minut uciska palcem.

Biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa jest drugą co do częstości wykonywania metodą rozpoznania patomorfologicznego. Materiał pobierany jest igłą trzykrotnie grubszą, o średnicy ok. 2,1 mm i z tego też powodu stosuje się ją przede wszystkim przy zmianach z występującymi mikrozwapnieniami. Materiał do badania pobiera się kilkakrotnie przy pomocy specjalnego pistoletu, wykonując kilka wkłuć. Z tym też związany jest wymóg znieczulenia miejscowego.

Czas trwania badania

Badanie (pobranie materiału komórkowego i utrwalenie) trwa kilka minut.

Jak należy zachowywać się po badaniu?

Ucisnąć miejsce wkłucia igły jałowym gazikiem przez 5 minut.

Możliwe powikłania po badaniu

Badanie na ogół jest bezpieczne. Bardzo rzadko może wystąpić krwiak w miejscu wkłucia igły.

Rejestracja

Rejestracja na biopsje cienkoigłową lub gruboigłową jest możliwa pod numerami telefonu (68) 452 78 07 lub (68) 452 77 94
Rejestracja
USG, Biopsja, RTG, Mammografia stacjonarna

(68) 411 45 20

Mammografia mobilna (mammobusy)

(68) 41 41 411

Poradnia onkologiczna

(68) 452 78 09

Specjalista fizjoterapii
mgr Krzysztof Mirecki

697 659 404

Nasze przychodnie
Niepubliczny Specjalistyczny
ZOZ "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c.

ul. Wazów 42
65-044 Zielona Góra
Więcej szczegółów


Filia

ul. Wandy 27
65-001 Zielona Góra
Więcej szczegółów